Od ręki przetłumaczą każdą książkę na alfabet Braille’a – studenci WIEiK autorami rewolucyjnego wyświetlacza

Wyświetlacz  Braille’a z systemem przetwarzania znaków i rozpoznawania tekstu ze zdjęcia opracowali studenci Politechniki Krakowskiej Bartłomiej Szostak i Hubert Orlicki. Urządzenie, wykorzystujące m.in. sztuczną inteligencję, pozwoli na bieżące tłumaczenie książek na alfabet Braille’a, może też służyć osobom niewidomym do  nauki języka. Tani prototyp urządzenia jest  już rozwijany, tak, by mógł trafić do szerszego grona użytkowników. Problem z dostępem do dzieł literackich i podręczników dotyczy ogromnej rzeszy osób z niepełnosprawnością wzroku – szacuje się, że tylko 1 proc. książek na świecie został przetłumaczony na język Braille’a.

Więcej na stronie PK: Artykuł