Szkoła Letnia „Intelligent Systems and Machine Learning”

W przyszłym tygodniu na naszym Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej rozpoczynają się dwie szkoły letnie: „Intelligent Systems and Machine Learning” oraz „Smart Systems”. Obie szkoły letnie oferują intensywne programy dydaktyczne, które mają na celu rozwinięcie zaawansowanych umiejętności i wiedzy uczestników w kluczowych dziedzinach nowoczesnej technologii.

Szkoła Letnia „Intelligent Systems and Machine Learning”

Termin: 15-19 lipca 2024

Cel:
Szkoła Letnia „Intelligent Systems and Machine Learning” ma na celu dostarczenie uczestnikom zaawansowanej wiedzy oraz praktycznych umiejętności w dziedzinie systemów inteligentnych i uczenia maszynowego. Program został zaprojektowany z myślą o osobach chcących pogłębić swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie nowoczesnych metod analizy danych, technik statystycznych, modelowania predykcyjnego oraz algorytmów uczenia maszynowego.

Program obejmuje:

• Metody analizy danych: korelacje, analiza głównych składowych (PCA), skanowanie wielowymiarowe, wykrywanie wartości odstających.
  • Statystyka indukcyjna: podstawy teorii prawdopodobieństwa, estymacja parametrów, testowanie hipotez.
  • Regresja: metody regresji liniowej i nieliniowej, zaawansowane podejścia do modelowania danych.
  • Techniki grupowania: C-Means, Fuzzy-C-Means, hierarchiczne grupowanie, metody oparte na gęstości.
  • Sieci neuronowe: perceptrony, wielowarstwowe perceptrony.
  • Klasyfikatory Bayesowskie: naiwne Bayesowskie, pełne klasyfikatory Bayesowskie.
  • Drzewa decyzyjne: tworzenie, indukowanie, przycinanie drzew decyzyjnych.
  • Maszyny wektorów wspierających (SVM): techniki dla klas separowalnych liniowo i nieliniowo.
  • Uczenie ze wzmocnieniem: podstawy oraz zaawansowane techniki.

Adresaci:
Szkoła Letnia jest skierowana do studentów, doktorantów, pracowników naukowych oraz profesjonalistów z branży technologicznej, którzy pragną zaktualizować swoją wiedzę i zdobyć nowe kompetencje w dziedzinie inteligentnych systemów i uczenia maszynowego.

Szkoła Letnia „Smart Systems”

Termin: 22-26 lipca 2024

Cel:
Szkoła Letnia „Smart Systems” ma na celu dostarczenie uczestnikom zaawansowanej wiedzy oraz praktycznych umiejętności w dziedzinie inteligentnych systemów i Przemysłu 4.0. Program został zaprojektowany, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na specjalistów zdolnych do projektowania, implementacji i zarządzania nowoczesnymi systemami inteligentnymi w różnych sektorach przemysłu.

Program obejmuje:

• Wprowadzenie do inteligentnych systemów i ich znaczenia ekonomicznego.
  • Przemysł 4.0: definicje, cechy, systemy cyber-fizyczne (CPS).
  • Studium przypadków technologii CPS oraz systemów realizacji produkcji (MES) i ich integracji z RAMI 4.0.
  • Technologie AI i Big Data dla Przemysłu 4.0: przegląd, metody, przykłady.
  • Komputeryzacja wszechobecna (Ubiquitous Computing): technologie mobilne, protokoły komunikacyjne OPC UA i MQTT.
  • Internet Rzeczy (IoT), sieci bezprzewodowe (WSN) oraz RFID.
  • Dyskusje na temat najnowszych tematów badawczych w dziedzinie Przemysłu 4.0 i 5.0.

Adresaci:
Szkoła Letnia „Smart Systems” jest skierowana do studentów, doktorantów, pracowników naukowych, inżynierów oraz specjalistów technicznych pracujących w automatyce, robotyce, elektronice, mechatronice oraz informatyce przemysłowej. Program jest również odpowiedni dla menadżerów i decydentów zarządzających zespołami inżynierskimi oraz profesjonalistów z sektora przemysłowego chcących aktualizować swoje kompetencje w zakresie Przemysłu 4.0.