Oprogramowanie

Microsoft Azure Dev Tools for Teaching na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej

Jak pobrać i zainstalować Windows 10 (dla indywidualnego pracownika/studenta)?
(1) wejść na stronę: https://aka.ms/devtoolsforteaching i przycisnąć niebieski SIGN IN.
(2) zalogować się używając danych ze swojego konta Office365 (tych samych co do MS Teams):
imie.nazwisko@admin.pk.edu.pl
(3) po zalogowaniu wejść do zakładki Oprogramowanie
(4) wyszukać Windows 10 Education, version 20H2 (wybrać odpowiedni dla siebie typ systemu: 32/64 bity oraz język systemu: Polski/Angielski)
(5) kliknąć na wybraną wersję i pobrać obraz systemu (zajmuje on ok. 5.6 GB), powyżej przycisku Pobierz znajduje się opcja: Wyświetl klucz - jest to nasz indywidualny kod do systemu Windows - licencja tylko na jeden komputer)

Obraz systemu zajmuje ok 5.6 GB dlatego należy utworzyć bootowalny pendrive. Najprościej to wykonać za pomocą narzędzia RUFUS: https://rufus.ie/pl_PL.html

Włożyć pendrive o pojemności min 8GB do USB i uruchomić program RUFUS. Wybrać ściągnięty obraz i miejsce gdzie ma być on przeniesiony (nasz pendrive) i przycisnąć START.

Po wykonaniu powyższej czynności mamy już gotowy bootowalny pendrive.

W laptopie/komputerze, w którym chcemy uruchomić bootowanie systemu z naszego pendrive, musimy wejść do BIOSu i w zakładce związanej z bootwaniem systemu wyłączyć opcję Secure Boot (ustawić na disable), bo nam się nie uruchomi instalacja  z USB.  Następnie ustawić bootowanie z USB i zapisać ustawienia. Po restarcie laptopa/komputera powinna uruchomić nam się instalacja Windows.

Powodzenia,
Grzegorz Nowakowski