WIEiK podczas XXXIII Forum Ekonomicznego w Karpaczu

W dniach 3-5 września 2024 odbędzie się XXXIII Forum Ekonomiczne w Karpaczu. W tegorocznej edycji jednym z głównym organizatorów jest Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki.

Strona WWW XXXIII Forum Ekonomicznego w Karpaczu -> LINK

Wydział Inżynierii Elektrycznej przygotował specjalnie na to wydarzenie trzy panele merytoryczne:

Jak zapewnić bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej?

Infrastruktura krytyczna jest fundamentem społeczeństwa, mając strategiczne znaczenie w sektorach takich jak energetyka, transport, telekomunikacja, wodociągi, finanse i zdrowie. Wyzwania w zakresie cyberbezpieczeństwa, jak ataki na sieci IT/OT, łańcuchy dostaw czy socjotechniki, zagrażają stabilności organizacji. Kluczowe jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego
i ochrony przed cyberatakami. Ochrona tych systemów, zgodnie z dyrektywą NIS2 i nowelizacją ustawy KSC, jest priorytetem dla rządów i organizacji, co będzie tematem dyskusji podczas panelu.

MODERATORZY

Piotr Małka, Profesor Uczelni, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
Krystian Paszek, Cybersecurity Services Manager, DAGMA Bezpieczeństwo IT

• Andrzej Bartosiewicz, CEO and President, CISO #Poland
  • Jarosław Kowalik, Zastępca Dyrektora Pionu Informatyki i Telekomunikacji, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie S.A.
  • Piotr Zięba, Head of IT/OT Cybersecurity Department, ANZENA
  • Maciej Burnus, Prezes Oddziału, Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP), Oddział Krakowski
  • Piotr Kubicki, Członek Zarządu ds. Transformacji Cyfrowej, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
  • Wiesław Kasprzak, Ekspert ds. Cyberbezpieczeństwa, Blue Energy sp. z o.o.

SALA: 6.25

GODZINA ROZPOCZĘCIA: 13:30

GODZINA ZAKOŃCZENIA: 14:30

ŚCIEŻKA: AI – PK

Edukacja 4.0. Kompetencje przyszłości w Erze Robotyzacji i AI

W dobie sztucznej inteligencji i robotyzacji, edukacja staje się kluczowa w przygotowaniu społeczeństwa na przyszłość. Podczas panelu „Edukacja 4.0: Kompetencje Przyszłości w Erze Robotyzacji i AI” eksperci z biznesu, nauki i administracji omówią, jak nowoczesna edukacja może wspierać rozwój, wyposażając uczniów w kompetencje XXI wieku. Dyskusja skupi się na innowacyjnych metodach nauczania, roli technologii oraz współpracy międzysektorowej w tworzeniu nowoczesnego systemu edukacyjnego, podkreślając wagę transformację edukacji w odpowiedzi na wyzwania współczesności.

MODERATOR

Jakub Zielonka, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Goście:

• Andrzej Szeptycki, Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
  • Sławomir Skwarek, Poseł, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
  • Monika Włodarczyk, Radna, Sejmik Województwa Dolnośląskiego
  • Jarosław Gracel, President & CEO, ASTOR Sp. z o.o.
  • Sebastian Skoczypiec, Kierownik Katedry Inżynierii i Automatyzacji Produkcji, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Maria Mrówczyńska, Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

SALA: 6.33

GODZINA ROZPOCZĘCIA: 12:20

GODZINA ZAKOŃCZENIA: 13:20

ŚCIEŻKA: AI – PK

Rewolucja w energetyce – rozproszone magazyny energii

Szybki rozwój OZE stawia wyzwania dla polskiego systemu elektroenergetycznego. Rozproszony charakter i zmienność generacji zależna od pogody powodują problemy ze stabilnością dostaw energii. Dodatkowo, ładowarki samochodów elektrycznych obciążają system, co prowadzi do ograniczeń dla producentów energii, zarówno małych, jak i przemysłowych. Magazyny energii, dzięki skalowalności i wielofunkcyjności, mogą rozwiązać te problemy, jednak ich powszechne wdrożenie hamują wysokie koszty baterii.

MODERATOR

Jakub Bernatt, Profesor, Instytut Techniki Górniczej KOMAG

• Dawid Piorun, Prezes Zarządu, Arinea
  • Jacek Stankiewicz, Prezes Zarządu, Elsta Sp. z o.o.
  • Bartosz Polnik, Dr inż., Zastępca Dyrektora ds. Rozwojowych, Instytut Techniki Górniczej KOMAG
  • Radosław Gutowski, Członek Zarządu, Ekspert ds. Magazynów Energii, Fotowoltaiki i Elektromobilności, Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP)
  • Jędrzej Dąbrowski, Prezes Zarządu, Ele-DriveCo Sp. z o.o.
  • Maciej Sułowicz, Profesor Uczelni, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, Dziekan Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej

SALA: 6.37

GODZINA ROZPOCZĘCIA: 19:25