Zapraszamy na spotkanie z prof. Krzysztofem Meissnerem, związanym z Uniwersytetem Warszawskim wybitnym fizykiem teoretykiem oraz popularyzatorem nauki, specjalizującym się w teorii cząstek elementarnych oraz kosmologii, współpracownikiem noblisty Rogera Penrose’a. Spotkanie pt. „Granice w nauce – czyli dokąd (nie) sięga rozum” odbędzie się w czwartek, 28 listopada, o godzinie 20:00 na Politechnice Krakowskiej, w sali nr 11 budynku W-2, przy ul. Warszawskiej 24.
Żyjemy w czasach bezprecedensowego sukcesu nauki. Jednocześnie silne pozostają grupy, które kwestionują jej ustalenia. W ramach tego spotkania zapraszamy do rozmowy o tym, jak działa współczesna nauka, czego jeszcze możemy od niej oczekiwać i jakie, jeśli w ogóle, są granice ludzkiego poznania. Poruszone zostaną między innymi poniższe tematy:
· Jak daleko pozwalają dojść rozważania czysto teoretyczne, a dokąd aparat doświadczalny?
· O jakich tematach nauka nie może się wypowiedzieć?
· Jakie znaczenie ma kwestionowanie konsensu w nauce?
· Jak postawa naukowego sceptycyzmu wpływa na filozoficzne poglądy naukowców? Czy nauka i filozofia to dziedziny od siebie niezależne?
· Czy pytania o istnienie pozamaterialnej rzeczywistości wpływają na pracę naukowców?
· W jaki sposób kultura, filozofia lub religia mogą być inspiracją dla naukowców?
Spotkanie jest drugim z serii sześciu spotkań „6 na 60”, odbywających się przez cały rok akademicki 2024/2025 na krakowskich uczelniach. To rozmowy z wybitnymi osobami ze świata nauki i kultury dotyczące kwestii z dziedziny sztuki oraz nauk ścisłych, humanistycznych i społecznych. Tworzą one przestrzeń, gdzie różne dyscypliny mierzą się z aktualnymi wyzwaniami i najważniejszymi pytaniami obecnych czasów, a zróżnicowana tematyka pozwala na wgląd w złożoną rzeczywistość.
Organizatorem spotkań jest Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie „Beczka”, które obchodzi swój jubileusz. Już od 60 lat zrzesza studentów ze wszystkich krakowskich uczelni, którzy podejmując działania charytatywne i organizując inicjatywy społeczne zawsze dążyli do całościowego rozumienia świata i świadomego działania w nim.
Wydarzenie objęte jest Honorowym Patronatem Rektora Politechniki Krakowskiej. Link do wydarzenia: https://fb.me/e/2ozKKBpnU