Podsumowanie XXXIII Forum Ekonomicznego w Karpaczu

W dniach od 3 do 5 września przedstawiciele Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej dr hab. inż. Maciej Sułowicz, prof. PK – Dziekan Wydziału, dr hab. inż. Piotr Małka, prof. PK, mgr inż. Jakub Zielonka wzięli udział w Forum Ekonomicznym, które odbyło się w Karpaczu.

Politechnika Krakowska była jednym z głównych partnerów XXXIII Forum Ekonomicznego. Podkreślić należy, że strefa wykorzystywana do przeprowadzenia paneli dyskusyjnych organizowanych przez Politechnikę Krakowską została przygotowana z niezwykłą dbałością o każdy detal i wyróżniała się na tle miejsc używanych przez inne instytucje (LINK).

Przedstawiciele WIEiK PK brali czynny udział w wielu panelach dyskusyjnych. Pełnili oni nie tylko rolę moderatorów poszczególnych sesji panelowych, ale również aktywnych uczestników dyskusji. Celem sprecyzowania warto wskazać, że pracownicy WIEiK PK przygotowali merytorycznie oraz moderowali dwa takie panele, a w trzecim wystąpili jako goście.

PANEL 1: Jak zapewnić bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej?

Podczas tego panelu zagadnieniem przewodnim był temat infrastruktury krytycznej. Infrastruktura ta jest fundamentem społeczeństwa, mającym strategiczne znaczenie w sektorach takich jak energetyka, transport, telekomunikacja, wodociągi, finanse i zdrowie. Zaznaczyć jednak trzeba, że jest ona narażona na wiele zagrożeń cybernetycznych takich jak ataki na sieci IT/OT, łańcuchy dostaw czy socjotechniki. Wskazane niebezpieczeństwa mogą negatywnie wpływać zarówno na jej stabilność, jak i działalność rozumianą sensu largo. Z uwagi na wskazane okoliczności kluczowe jest zapewnianie bezpieczeństwa energetycznego i ochrony przed cyberatakami. Ochrona tych systemów realizowana zgodnie z dyrektywą NIS2 i przepisami prawnymi wynikającymi z nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa powinna stanowić priorytet dla rządów i poszczególnych organizacji. Wskazane zagadnienia zostały podjęte podczas panelu.

Panel moderowali:

– Piotr Małka, Profesor Uczelni, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
 Krystian Paszek, Cybersecurity Services Manager, DAGMA Bezpieczeństwo IT

Zaproszeni goście:

• Andrzej Bartosiewicz, CEO and President, CISO #Poland
  • Jarosław Kowalik, Zastępca Dyrektora Pionu Informatyki i Telekomunikacji, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie S.A.
  • Piotr Zięba, Head of IT/OT Cybersecurity Department, ANZENA
  • Maciej Burnus, Prezes Oddziału, Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP), Oddział Krakowski
  • Piotr Kubicki, Członek Zarządu ds. Transformacji Cyfrowej, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
  • Wiesław Kasprzak, Ekspert ds. Cyberbezpieczeństwa, Blue Energy sp. z o.o.

PANEL 2: Rewolucja w energetyce – rozproszone magazyny energii

Tematem przewodnim panelu były zagadnienia dotyczące szybkiego rozwoju OZE i wyzwań jakie kreuje ona dla polskiego systemu elektroenergetycznego. Jego uczestnicy prowadzili dyskusję o rozproszonym charakteru i zmienności generacji zależnej od pogody i konsekwencjach związanych z zaistnieniem problemów dotyczących możliwości zapewnienia stabilności dostaw energii. Rozmawiano również o ładowarkach samochodów elektrycznych, które obciążają system, co w dalszej kolejności prowadzi do powstania ograniczeń dla producentów energii, zarówno małych, jak i przemysłowych. Dyskutowano także o zagadnieniu magazynowania energii i jego kluczowych aspektach.

Panel moderował:

– Jakub Bernatt, Profesor, Instytut Techniki Górniczej KOMAG

Zaproszeni goście to:

• Dawid Piorun, Prezes Zarządu, Arinea
  • Jacek Stankiewicz, Prezes Zarządu, Elsta Sp. z o.o.
  • Bartosz Polnik, Dr inż., Zastępca Dyrektora ds. Rozwojowych, Instytut Techniki Górniczej KOMAG
  • Radosław Gutowski, Członek Zarządu, Ekspert ds. Magazynów Energii, Fotowoltaiki i Elektromobilności, Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP)
  • Jędrzej Dąbrowski, Prezes Zarządu, Ele-DriveCo Sp. z o.o.
  • Maciej Sułowicz, Profesor Uczelni, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, Dziekan Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej
  • Stefan Hartge, General Manager, Electrification Business, GE Verona

Panel 3: Edukacja 4.0. Kompetencje przyszłości w Erze Robotyzacji i AI

Podczas tego panelu dyskutowano na temat edukacji w dobie sztucznej inteligencji i robotyzacji. Edukacja staje się bowiem kluczowa w kontekście przygotowania społeczeństwa na przyszłość. W trakcie dyskusji eksperci pochodzący z obszarów biznesu, nauki i administracji rozmawiali o tym, jak nowoczesna edukacja może wspierać rozwój, wyposażając uczniów w kompetencje XXI wieku. Rozmowy dotyczyły istoty innowacyjnych metod nauczania oraz roli technologii oraz współpracy międzysektorowej w tworzeniu nowoczesnego systemu edukacyjnego. Zwrócono uwagę na znaczenie transformacji edukacji w odpowiedzi na wyzwania współczesności.

Panel moderował:

– Jakub Zielonka, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Zaproszeni goście to:

• Andrzej Szeptycki, Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
  • Tomasz Rojek, Dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli – „Aktywny Nauczyciel”
  • Monika Włodarczyk, Radna, Sejmik Województwa Dolnośląskiego
  • Jarosław Gracel, President & CEO, ASTOR Sp. z o.o.
  • Sebastian Skoczypiec, Kierownik Katedry Inżynierii i Automatyzacji Produkcji, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Maria Mrówczyńska, Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Więcej zdjęć dostępne jest na stronie: LINK