Szkoła Letnia – Design and Analysis of AC Electrical Machines and Entrepreneurship in Sustainable Transportation

W dniach 7–11 lipca 2025 r. na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej odbyła się międzynarodowa Szkoła Letnia pod hasłem: „Design and Analysis of AC Electrical Machines and Entrepreneurship in Sustainable Transportation”.

Wydarzenie skierowane było do studentów, doktorantów oraz młodych inżynierów zainteresowanych tematyką projektowania maszyn elektrycznych oraz przedsiębiorczością w obszarze zrównoważonego transportu. Zajęcia prowadzone były w języku angielskim, a udział w szkole był całkowicie bezpłatny.

Zajęcia poprowadziły wykładowczynie z Technical University of Cluj-Napoca (Rumunia):

  • Prof. Claudia-Steluța Martis, specjalistka w zakresie modelowania i analizy maszyn elektrycznych prądu przemiennego, z wieloletnim doświadczeniem w projektach naukowych i dydaktycznych.
  • Assoc. Prof. Dr. Anca Constantinescu–Dobra, ekspertka w dziedzinie przedsiębiorczości, innowacji i modeli biznesowych w sektorze transportu i energii.

Program Szkoły Letniej był intensywny, interdyscyplinarny i podzielony na dwie główne części: techniczną oraz przedsiębiorczą.

W części technicznej uczestnicy zgłębiali:

  • Zagadnienia pól elektromagnetycznych, konstrukcji uzwojeń oraz obwodów magnetycznych w maszynach AC.
  • Różnice między maszynami indukcyjnymi a synchronicznymi, ich topologie, sposoby działania oraz charakterystyki.
  • Metody modelowania maszyn z wykorzystaniem podejścia wielopoziomowego i wielofizycznego (elektromagnetycznego, termicznego i mechanicznego).
  • Specjalne typy maszyn elektrycznych, analizę momentu, mocy oraz ich zaawansowaną strukturę konstrukcyjną.

Część przedsiębiorcza skupiała się na rozwijaniu kompetencji miękkich oraz tworzeniu koncepcji biznesowych:

  • Uczestnicy poznali zasady budowania efektywnych zespołów, wyznaczania celów metodą SMART oraz podstawy liderstwa i zarządzania projektami.
  • Omówiono analizę rynku, segmentację klientów, tworzenie propozycji wartości i analizę konkurencji.
  • Zajęcia praktyczne obejmowały również opracowywanie strategii promocyjnych, narzędzi komunikacji oraz sposobów finansowania pomysłów biznesowych.
  • Całość zakończyły prezentacje zespołowe, podczas których uczestnicy przedstawili własne pomysły biznesowe w formie pitchu inwestycyjnego.

Dla uczestników była to nie tylko wyjątkowa okazja do zdobycia wiedzy technicznej i biznesowej, ale również szansa na nawiązanie międzynarodowych kontaktów i wymianę doświadczeń z rówieśnikami oraz kadrą akademicką z Polski i Rumunii.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za ogromne zaangażowanie, energię, ciekawe pytania i kreatywność. Szczególne podziękowania kierujemy do naszych wykładowczyń za merytoryczne i inspirujące zajęcia, a także otwartość i świetną współpracę.