3 października po raz kolejny wychowankowie i osoby zasłużone dla Politechniki Krakowskiej zostały uhonorowane wpisem do Złotej Księgi. Inicjatywa obchodzi w tym roku swój jubileusz. Od 25 lat jest wyrazem uznania dla wybitnych wychowanków, a także okazją, by promować ich dorobek oraz sukcesy osiągnięte w życiu zawodowym, społecznym lub publicznym i inspirować kolejnych studentów PK.
Tegoroczni wychowankowie WIEiK wpisani do Złotej Księgi to:
- Grzegorz Andrzejczyk – tytuł magistra inżyniera uzyskał na PK w 2006 r. Niedługo po ukończeniu studiów związał się zawodowo z Mitsubishi Electric Europe. Karierę w MEE rozpoczynał jako inżynier wsparcia technicznego i Lider, a następnie Kierownik Produktu. Zarządzał międzynarodowym zespołem wdrażającym konkretne technologie w produktach Mitsubishi Electric, w ramach struktur European Development Centre. Jako Manager Departamentu Wsparcia Technicznego i Marketingu kierował 40-osobowym zespołem technicznym oraz zespołem kierowników produktu i marketingu produktowego. Jest członkiem Zarządu Mitsubishi Electric Europe oddział w Polsce. Obecnie zarządza również oddziałami firmy w Czechach, na Słowacji oraz Węgrzech. Niedługo po rozpoczęciu swojej pracy w Mitsubishi Electric Europe, Grzegorz Andrzejczyk nawiązał kooperację z Wydziałem Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej PK. Jego starania sprawiły, że WIEiK otrzymał wsparcie od MEE w postaci technologicznie zaawansowanego sprzętu, wykorzystywanego dziś do badań oraz zajęć dydaktycznych. Grzegorz Andrzejczyk jest aktualnie członkiem Rady Przedsiębiorców Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej PK. Interesuje się technologiami wspierającymi zarządzanie produkcją w ramach koncepcji przemysłu 4.0.
- Artur Górski – ukończył studia w 2002 r. uzyskując tytuł magistra inżyniera na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej na kierunku elektrotechnika, specjalność inżynieria komputerowa. Na rok przed uzyskaniem dyplomu wyjechał do kanadyjskiego Quebec’u na staż na Universite Laval-Departement de genie mecanique. Zdobyta podczas studiów wiedza oraz doświadczenie zaprocentowały na rynku pracy. W 2006 r. rozpoczął karierę w Siemens Polska. Z tą firmą związany jest do dziś. Pracował m.in. jako kierownik zespołu sprzedaży i wsparcia technicznego Siemens oraz piastował stanowisko Sement Promoter Fire Safety na region Europy centralnej i wschodniej. W 2022 r. objął posadę dyrektora pionu Smart Infrastructure Building Products Siemens Polska. Jako pracownik Siemens Polska, Artur Górski współpracował z Wydziałem Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej, bezpośrednio albo poprzez regionalnych przedstawicieli firmy Siemens Polska. Ostatnim spektakularnym efektem koordynowanej przez Artura Górskiego współpracy między Siemensem a Politechniką jest uruchomienie laboratorium programowania sterowników PLC na WIEiK. Już teraz Artur Górski wraz z władzami Wydziału planuje kolejne wspólne inicjatywy z obszaru automatyki przemysłowej i budynkowej, a także dotyczące rozwijania rozwiązań kompatybilnych z przemysłem 4.0 i 5.0. Laureat jest współautorem publikacji „Badania reakcji czujek pożarowych w różnych warunkach pożaru”, która ukazała się nakładem wydawnictwa CNBOP PIB.
- Mariusz Szałkowski – ukończył studia na Politechnice Krakowskiej w 1985 r. Już w trakcie nauki na Politechnice, rozwijał swoje zainteresowania z obszaru transportu, pełniąc funkcję przewodniczącego w kole naukowym „Organizacja transportu”. Po zdobyciu dyplomu pozostał na uczelni, uczestnicząc w pracach badawczych czy naukowych, a także kierując projektami realizowanymi z grantów przyznawanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od 1997 r. kariera zawodowa Mariusza Szałkowskiego związana jest z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie. Piastował tam szereg stanowisk kierowniczych, by w 2014 r. objąć posadę wiceprezesa ds. eksploatacji i rozwoju. Za jego kadencji, eksploatowany przez MPK tabor przeszedł znaczącą zmianę: na szeroką skalę wprowadzono autobusy elektryczne i hybrydowe, a także podjęto pierwsze próby użycia autobusów wodorowych. Na ulice Krakowa wyjechały najdłuższe w Polsce tramwaje „Krakowiak”, rozpoczęto eksperymenty dotyczące autonomicznej jazdy tramwajów oraz tramwajów poruszających się bez zasilania z sieci trakcyjnej. Tematyka miejskiego transportu fascynuje Mariusza Szałkowskiego także pozazawodowo. Od czasu studiów jest członkiem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP, gdzie od 2018 r. pełni funkcję wiceprezesa. Dał się poznać jako autor i współautor licznych publikacji naukowo-technicznych oraz popularnonaukowych. Ważnym osiągnięciem laureata jest zaangażowanie na rzecz zgromadzenia największej w Polsce i znaczącej na skalę europejską kolekcji zabytkowych tramwajów i historycznych autobusów komunikacji miejskiej. Jego starania w tym obszarze zostały docenione poprzez powierzenie mu stanowiska prezesa Krakowskiego Towarzystwa Ochrony Zabytków Techniki.
Więcej o tegorocznych laureatach na stronie: LINK