Profesorowie wizytujący

Konstantinos N. Gyftakis

W dniach 27.01.2024 – 07.02.2024 na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej gościł profesor wizytujący Konstantinos N. Gyftakis z Technical University of Creta (TUC).

Profesor Konstantinos N. Gyftakis uzyskał dyplom inżyniera (Diploma) na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Uniwersytetu w Patras, Grecja, w 2010 roku (kierunek: systemy elektroenergetyczne). Doktorat obronił na tej samej uczelni w 2015 roku na temat: „Analiza uszkodzeń elektromagnetycznych w silnikach indukcyjnych i rozwój nowych metod ich diagnozowania”. Po doktoracie pracował jako Post Doctoral Research Assistant na University of Oxford, School of Engineering Science (2014–2015), uczestnicząc w projekcie FUTURE Electric Vehicles, analizując degradację izolacji w trakcyjnych silnikach elektrycznych. Następnie był wykładowcą inżynierii elektrycznej na Coventry University (UK) (2015–2019), a potem wykładał o maszynach elektrycznych na University of Edinburgh (UK) (2019–2022).

Obecnie pełni funkcję Associate Professor w Szkole Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Technical University of Creta. Obszary badawcze obejmują: diagnostykę uszkodzeń, prognozowanie awarii i monitorowanie stanu maszyn elektrycznych; analizę elektromagnetyczną, modelowanie i projektowanie maszyn elektrycznych; silniki indukcyjne 3‑fazowe i generatory; generatory z magnesami trwałymi o niskiej prędkości do odnawialnych źródeł energii (wiatr, fala, pływy) ; silniki z magnesami trwałymi do pojazdów elektrycznych i zastosowań przemysłowych oraz generatory synchroniczne (salient‑pole) dla elektrowni wodnych i generatory z wirnikiem..

Konstantinos Gyftakis jest współautorem ponad 150 publikacji naukowych i współredaktorem rozdziału w książce IET: Diagnosis and Fault Tolerance of Electrical Machines, Power Electronics and Drives (2018). Jako wyróżnienie w 2025 roku został oceniony przez ScholarGPS jako 3. najlepszy badacz na świecie (top 0,05 %) w dziedzinie silników indukcyjnych oraz 24. w dziedzinie maszyn elektrycznych.

Tran Hoai Linh

W dniach 08.01.2024 – 04.02.2024 na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej gościł profesor wizytujący Tran Hoai Linh z Hanoi University of Science and Technology (HUST).

Tran Hoai Linh urodził się w Wietnamie w 1974 roku. Studia magisterskie z informatyki oraz stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie elektrotechnika uzyskał na Politechnice Warszawskiej, odpowiednio w 1997 i 2000 roku.

Obecnie pracuje jako profesor w School of Electrical and Electronics Engineering na Hanoi University of Science and Technology. Jego zainteresowania naukowe obejmują sztuczne sieci neuronowe oraz komputerowe wspomaganie analizy i projektowania obwodów elektrycznych. Jest autorem lub współautorem licznych publikacji naukowych.

Dorothe Schwung

W ramach programu międzynarodowej współpracy uczelnianej Politechniki Krakowskiej z Hochschule Düsseldorf (University of Applied Sciences), prof. Dorothea Schwung prowadziła działalność wykładowczą i dydaktyczną w zakresie sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i automatyzacji w szkole letniej od 22-29.07.2024.

Prof. Dorothea Schwung jest profesorem ds. Künstliche Intelligenz & Data Science (AI & Data Science) w Fakultet Elektro‑ und Informationstechnik, Hochschule Düsseldorf. Zajmuje się cyfryzacją i digitalizacją, pełniąc funkcje odpowiedzialnej ds. internacjonalizacji oraz przewodniczącej rady studiów (ZDD, Hochschule Düsseldorf).

Dorothea Schwung uzyskała stopień doktora inżyniera (Dr‑Ing.) na Uniwersytecie Duisburg‑Essen. Pracowała m.in. w FH Südwestfalen oraz w przemyśle (BHTC, MAN Diesel & Turbo). Od września 2021 roku zajmuje stanowisko profesora na Hochschule Düsseldorf).

Obszary badawcze: multi-agent Reinforcement Learning (MARL) i teoretyczne metody gier (game-theoretical AI); optymalizacja energetyczna w robotyce i systemach autonomicznych; sterowanie adaptacyjne (uczenie wzmacniające w sterowaniu PID) oraz przemysłowe procesy automatyzowania i cyfryzacji EI Hochschule Düsseldorf.

Prof. Schwung kieruje projektem „GAIME for ROS” (Game theoretical AI MEthods for ROS), który łączy podejście teorii gier z MARL w robotyce, skupiając się na poprawie efektywności energetycznej i optymalizacji zasobów.

Andrea Schwung

Profesor  Andreas Schwung jest specjalistą w dziedzinie automatyki, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Obecnie pełni funkcję wykładowcy na Hochschule Düsseldorf (University of Applied Sciences), przy Wydziale Elektrotechniki i Informatyki. Prowadził działalność wykładowczą i dydaktyczną w zakresie Smart System szkoły letniej od 22-26.07.20024.

Ukończył studia inżynierskie i uzyskał tytuł doktora inżyniera na Technische Universität Darmstadt w 2011 roku . Posiada wieloletnie doświadczenie naukowe, w tym we współpracy z Dorotheą Schwung i Steve’em Yuwono nad optymalizacją produkcji i reinforcement learning, co znajduje odzwierciedlenie w licznych publikacjach w prestiżowych czasopismach i konferencjach.

Obszary badawcze: reinforcement Learning (metody Actor‑Critic) i optymalizacja energii w systemach produkcyjnych; gry potencjałowe i rozproszone strategie Stackelberga dla samooptymalizacji produkcji; uczenie z transferem oraz symulacja‑do‑realności w robotyce i procesach przemysłowych.

W swoim dorobku ma ponad 150 publikacji, w tym artykuły w IEEE Transactions on Cybernetics, Soft Computing, a także liczne prace na arXiv i konferencjach, prezentujące innowacyjne rozwiązania z zakresu AI‑Driven automation.ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Michal Kubík

W dniu 13 sierpnia 2024 roku, na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej gościł profesor wizytujący Michał Kubík z Brno University of Technology (BUT), Czechy, gdzie jest profesorem uczelni w Instytucie Projektowania Maszyn i Przemysłowych Struktur (Institute of Machine and Industrial Design).

Profesor Michal Kubík poprowadził wykłady z zakresu cieczy magnetoreologicznych: od badań podstawowych po stosowane oraz ćwiczenia i  prezentacje otwarte połączone  z demonstracją działania MR demo dla roweru. Każdy z uczestników miał możliwość testów roweru z zawieszeniem MR (demo), który przywiózł do badań profesor.

Associate Prof. Dr ing. Michał Kubík uzyskał tytuł doktora (Ph.D.) i docentury na Brno University of Technology i obecnie pełni funkcję associate professor w dziedzinie tzw.condition monitoring przy FME, a także kieruje poddepartamentem w ramach Instytutu Projektowania Maszyn i Przemysłowych Struktur. Z wydziałem WIEiK jest związany również przy okazji prowadzenia  wspólnych badań projektowych w ramach grantu NCN OPUS 20 + LAP)  pt.„  Badania cieczy magnetoreologicznych w trybie szczypania”  obszary badawcze: technologie i dynamika cieczy magnetoreologicznych (MR fluids).

W wyniku wspólnych badań B+R powstał patent: Projektowanie zaworów MR z czasem reakcji rzędu 1,2 ms (pat. EP 3373311), wdrożenie: zastosowania MR w zawieszeniach pojazdów (zawieszenia kolejowe, rowerowe)  i opracowano: modele CFD i zużycie uszczelnień w urządzeniach MR.

Profesor jest autorem lub współautorem ponad 45 publikacji naukowych, cytowanych ponad 450 razy, w tym pionierskich artykułów na temat płynów inteligentnych MR, ich zjawisk przejściowych oraz modeli CFD i trwałości urządzeń.

Logo Funduszy Europejskich - Wiedza Edukacja Rozwój
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej
Logo Unii Europejskiej - Europejski Fundusz Społeczny
Ułatwienia dostępu:

Kontrast

Powiększ tekst

Zwiększ odstępy

Użyj czytelnych czcionek

Powiększ kursor

Podświetlenie linków

Zatrzymaj animacje

Resetuj ustawienia

Ułatwienia dostępu:
Kontrast
Powiększ tekst
Zwiększ odstępy
Użyj czytelnych czcionek
Powiększ kursor
Podświetlenie linków
Zatrzymaj animacje
Resetuj ustawienia
Scroll to Top