Najważniejsze fakty z historii Wydziału
Powstanie Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej
Powołanie w Krakowie Wydziałów Architektury, Inżynierii i Komunikacji Akademii Górniczej – dekret Rady Ministrów z 19.11.1946 r. z mocą od 01.04.1945 r.
W 1945 roku na ówczesnym Wydziale Komunikacji została utworzona Katedra Elektrotechniki Ogólnej.
W 1953 roku Wydział Komunikacji został przekształcony w Wydział Mechaniczny, który w 1954 roku stał się jednym z wydziałów powołanej uchwałą Rady Ministrów Politechniki Krakowskiej. Wtedy to Katedra zmieniła nazwę na Katedra Elektrotechniki. W roku 1968 przy Katedrze Aparatury Przemysłowej powstał również Zakład Automatyki.
01.10.1974 r. w ramach Wydziału Mechanicznego utworzono Instytut Elektrotechniki i Elektroniki (IEiE), który swoją działalność rozpoczynał w oparciu o dwa Zakłady: Elektrotechniki Przemysłowej oraz Automatyki Przemysłowej.
Rys historyczny
- 18.09.1975 r. Utworzono w PK Wydział Transportu, a Instytut Elektrotechniki i Elektroniki został włączony w jego skład. W tym samym roku uruchomiono kształcenie na kierunku Elektrotechnika.
- 01.09.1988 r. Wydział Transportu przekształcono w Wydział Inżynierii Transportowej i Elektrycznej.
- 01.10.1991 r. Zmiana nazwy Wydziału Inżynierii Transportowej i Elektrycznej na Wydział Inżynierii Elektrycznej, a od 1997 roku na Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej.
- W roku 1998 Wydział uzyskał uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk technicznych w dyscyplinie Elektrotechnika.
- W roku 2002 Wydział przystąpił do międzywydziałowego kierunku Informatyka, w ramach, którego uruchomiono specjalność systemy teleinformatyczne.
- W roku 2004 przystąpiono do międzywydziałowego kierunku Energetyka, w ramach tego kierunku uruchomiono specjalność elektroenergetyka.
Najnowsza historia
- 30.05.2017 r. – Wydział uzyskał uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego w dyscyplinie Elektrotechnika
- 21.03.2018 r. – Rektor Politechniki Krakowskiej wydaje zarządzenie w sprawie utworzenia na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej studiów doktoranckich dla kierunku Elektrotechnika
- 23.05.2018 r. – decyzją Senatu PK postanowiono uruchomić na Wydziale od semestru letniego w roku akademickim 2019/20 na studiach stacjonarnych II stopnia kierunek infotronika
- 06.07.2018 r. – wszczęcie na Wydziale pierwszego postępowania habilitacyjnego
- 31.01.2019 r. – pierwszy wychowanek wydziału, dr hab. inż. Andrzej Szromba, prof. PK decyzją Rady Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej uzyskał stopień doktora habilitowanego
- 08.01.2020 r. – kolejnych dwóch pracowników wydziału uchwałą Rady Naukowej dyscypliny automatyka, elektronika i elektrotechnika, otrzymuje stopień doktora habilitowanego, w ostatnich dwóch latach w sumie aż siedmiu pracowników Wydziału uzyskało stopień doktora habilitowanego
- 18.11.2020 r. – pierwszy wychowanek Wydziału dr hab. inż. Maciej Sułowicz, prof. PK został wybrany w wyborach sondażowych na dziekana Wydziału
- 23.12.2020 r. – powołanie na prodziekanów otrzymali trzej wychowankowie wydziału:
dr hab. inż. Krzysztof Tomczyk, prof. PK – prodziekan ds. kształcenia
dr hab. inż. Dariusz Borkowski, prof. PK – prodziekan ds. organizacyjnych i współpracy z przemysłem
dr inż. Bartosz Rozegnał – prodziekan ds. studenckich - 01.03.2021 r. – wydział rozpoczyna funkcjonowanie w nowej strukturze z dwoma dużymi katedrami oraz zreformowanym pionem administracyjnym i inżynieryjno-technicznym, nastawionej na szybką modernizację i unowocześnienie wydziału oraz prężną współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym
- 26.07.2022 r. – Minister Edukacji i Nauki przyznaje Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki kategorię naukową A w dyscyplinie automatyka, elektronika i elektrotechnika
- 13.02.2023 r. – Uchwałą Rady Doskonałości Naukowej w sprawie zmian w klasyfikacji dziedzin i dyscyplin określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce dyscyplina automatyka, elektronika i elektrotechnika zmienia nazwę i zostaje przyporządkowana do dyscypliny automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne
Poczet Dziekanów
Prof. dr hab. inż. Zbigniew Lisowski
Dziekan w latach 1975-1981
Doc. dr inż. Zdzisław Romaniszyn
Dziekan w latach 1981-1987
Prof. dr hab. inż. Jan Broś
Dziekan w latach 1987-1988
Prof. zw. dr hab. inż. Andrzej Pizoń
Dziekan w latach 1988-1990 oraz 1991-1993
Dr hab. inż. Stanisław Szpilka, prof. PK
Dziekan w latach 1990-1991
Prof. zw. dr hab. inż. Tadeusz Sobczyk
Dziekan w latach 1993-1999
Prof. dr hab. inż. Adam Jagiełło
Dziekan w latach 1999-2005 oraz 2012-2020
Dr hab. inż. Piotr Drozdowski, prof. PK
Dziekan w latach 2005-2012
Dr hab. inż. Maciej Sułowicz, prof PK
Dziekan w latach 2021 – nadal
Jubileusz 40-lecia powołania kierunku Elektrotechnika
40 lat kierunku studiów Elektrotechnika na Politechnice Krakowskiej (rys historyczny)
W roku 1945 na ówczesnym Wydziale Komunikacji została utworzona Katedra Elektrotechniki Ogólnej. Jej pierwszym kierownikiem i głównym organizatorem był zastępca profesora, inż. Marian Porębski. Funkcję tę sprawował on do roku 1947, a w latach 1948-50 stanowisko kierownika Katedry nie było obsadzone z powodu braku odpowiedniego kandydata.
W roku akademickim 1950/1951 kierownikiem Katedry Elektrotechniki został zastępca profesora mgr. inż. Tadeusz Czayka, który jako absolwent i były pracownik Politechniki Lwowskiej zdawał sobie sprawę, że wykształcenie prawdziwego inżyniera jest niemożliwe bez odpowiedniej bazy laboratoryjnej, a takiej bazy nie było wówczas na żadnym z Wydziałów Politechnicznych. Podjął on więc intensywną działalność w celu zdobycia odpowiednich przyrządów i urządzeń, a także kierował pracami adaptacyjnymi pomieszczeń w budynku przy ul. Warszawskiej 24 przeznaczonych do celów laboratoryjnych tak, że w roku 1951 zostało uruchomione laboratorium przy Katedrze Elektrotechniki Ogólnej.
W wyniku przeprowadzonych zmian organizacyjnych w roku akademickim 1972/73 Katedra została przekształcona w Zakład Elektrotechniki Przemysłowej, a z dniem 1 X 1974 r., decyzją Ministerstwa Oświaty, Szkolnictwa Wyższego i Techniki został powołany na Politechnice Krakowskiej Instytut Elektrotechniki i Elektroniki (IEE) w strukturze Wydziału Mechanicznego.
W roku akademickim 1975/76 decyzją Ministerstwa Oświaty, Szkolnictwa Wyższego i Technik z dnia 18 IX 1975 r. został utworzony na Politechnice Krakowskiej Wydział Transportu, na który decyzją władz Uczelni został przeniesiony Instytut Elektrotechniki i Elektroniki z Wydziału Mechanicznego. Pierwszym dziekanem tego Wydziału został prof. dr hab. inż. Zbigniew Lisowski (z Instytutu Pojazdów Szynowych).
Wtedy też na Wydziale Transportu ogłoszono rekrutację studentów na specjalności:
– Trakcja elektryczna (na kierunku elektrotechnika) oraz
– Sterowanie ruchem (na bazie elektroniki i telekomunikacji).
W pierwszych latach działania „Kierunku Elektrotechnika”, kandydaci zdający egzamin wstępny na ten kierunek byli najlepszymi kandydatami z całej Politechniki.
Pierwszy egzamin dyplomowy na specjalności Trakcja Elektryczna miał miejsce 26 III 1980 r., a w tymże roku dyplomy magistra inżyniera otrzymało łącznie 18 osób.
W 1988 r. Wydział Transportu został przekształcony w Wydział Inżynierii Transportowej i Elektrycznej, a pierwszym jego dziekanem został prof. dr hab. inż. Andrzej Pizoń.
W kadencji 1990-1993 dziekanem wybrano doc. dr hab. inż. Stanisława Szpilkę, który niestety zmarł nagle w sierpniu 1991 r.
Następstwem zmian kadrowych, jakie zaszły w Instytucie Elektrotechniki i Elektroniki, było przekształcenie z dniem 1 X 1991 r. Wydziału Inżynierii Transportowej i Elektrycznej w Wydział Inżynierii Elektrycznej. Pierwszym dziekanem tego Wydziału został prof. dr hab. inż. Andrzej Pizoń. W roku 1997 decyzją Senatu Politechniki Krakowskiej nazwa Wydziału Inżynierii Elektrycznej została zmieniona na „Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej” i taka nazwa jest obowiązująca do chwili obecnej. W 1999 r. Wydział uzyskał prawa nadawania stopnia naukowego doktora nauk technicznych w zakresie elektrotechniki, a pierwsza promocja doktorska miała miejsce 10 maja 2000 r.
W roku 1977 Instytut Elektrotechniki i Elektroniki zorganizował pierwszą konferencję naukową jako seminarium: „Problemy Trakcji Elektrycznej, Telekomunikacji i Sterowania Ruchem w Mieście i Regionie Krakowskim”. Autorami referatów byli wówczas pracownicy IEE, jak również pracownicy Południowej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych (PDOKP) w Krakowie oraz Telekomunikacji Polskiej. Pozostałymi uczestnikami konferencji byli pracownicy naukowi i praktycy z różnych ośrodków w Polsce, m.in. z Warszawy, Krakowa, Radomia i innych. W czasie tej konferencji uznano za celowe dalsze organizowanie takich ogólnopolskich spotkań o charakterze naukowo-technicznym, w cyklu co dwa lub trzy lata i przyjęto ich nazwę „SEMTRAK” (od seminarium trakcji elektrycznej).
Konferencje SEMTRAK mają już obecnie ustaloną tradycję i renomę, a przy ich organizowaniu Wydział współpracował m.in. ze Stowarzyszeniem Elektryków Polskich (SEP), Południową Dyrekcją Okręgową Kolei Państwowych (PDOKP) w Krakowie, z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie oraz z innymi instytucjami. Od kilkunastu lat w tych konferencjach biorą też udział pracownicy naukowi z zagranicy, m.in. z Węgier, Słowacji i Niemiec. W roku 2014 była zorganizowana już XVI Konferencja z cyklu SEMTRAK.
Koło Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP) nr 75 powstało w roku 1975 przy Instytucie Elektrotechniki i Elektroniki na ówczesnym Wydziale Transportu Politechniki Krakowskiej. Data jego powstania zbiega się z datą rozpoczęcia kształcenia na Politechnice Krakowskiej magistrów inżynierów elektryków o specjalności trakcja elektryczna.
Od tego czasu Wydział Transportu przeszedł wiele zmian i restrukturyzacji tak, że obecnie jest to już inny Wydział, który aktualnie nosi nazwę Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej. Pomimo tych zmian Koło SEP istnieje nieprzerwanie od roku 1975. Koło zrzesza członków zarówno spośród pracowników Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej jak i z innych Wydziałów i jednostek organizacyjnych Politechniki. Główna działalność Koła jest skupiona na inspirowaniu działań w celu współpracy naukowo-technicznej z przemysłem, współorganizowaniu konferencji i seminariów naukowych, także na informowaniu o działalności Krakowskiego Oddziału SEP, jak również na organizowaniu konkursów na najlepszą pracę dyplomową obronioną na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej. Prowadzona jest tez działalność w celu zyskiwania różnego rodzaju uprawnień SEP przez członków Koła.
Na początku lat dziewięćdziesiątych, z inicjatywy Zarządu Koła, powstało na Politechnice Krakowskiej oddzielne Studenckie Koło SEP (nr 33), z którym skupiające pracowników Wydziału Koło nr 75 stale współpracuje.
Zbigniew Porada
Informacje Jubileusz 50-lecia PK
Informacje Jubileusz 60-lecia PK
Informacje Jubileusz 70-lecia PK
Nasza Politechnika – informacje o Wydziale